Kund
Arrow
Plats
Stockholm Waterfront Congress Centre
Över 1 000 deltagare samlades på Stockholm Waterfront Congress Centre när Arrow Electronics bjöd in till sitt flaggskeppsevent 5 Years Out – en dag fylld med teknik, innovation och utbildning. Tillsammans med byrån Telegraf hade vi produktionsansvar för hela projektet – från första idé till färdig leverans.
Projektet inleddes med 3D-scanning av lokalerna och detaljerade 3D-visualiseringar för att säkerställa rätt flöden, proportioner och en gemensam målbild långt innan byggstart. Vi utvecklade koncept och design för både scen och expo, genomförde den tekniska produktionen för keynotesalen med ljud-, ljus- och bildteknik, byggde samtliga montrar samt hanterade utställarservice för över 30 leverantörer. Vi producerade också all printad grafik – signage, wayfinding och branding – för att skapa en tydlig och sammanhållen upplevelse genom hela anläggningen.
Programmet rymde keynotes från bland andra IBM, Microsoft, Hewlett Packard Enterprise, Dell Technologies och Symantec, tillsammans med breakout-sessioner, panelsamtal och en mässa som pågick hela dagen.
Besökare
Eventdag
Utställare
Digital Tvilling förenklade förarbetet
Projektet inleddes med 3D-scanning av lokalerna och framtagning av en digital tvilling av anläggningen. Genom att arbeta direkt i den verkliga miljön – med exakta mått, takhöjder, riggpunkter och siktlinjer – kunde vi bygga upp hela produktionen i 3D innan något fysiskt material beställdes.
I visualiseringarna testade vi scenstorlek, skärmytor, monterplaceringar, flöden och brandingsytor för att säkerställa rätt proportioner och en optimal besökarupplevelse. Det gav kunden en tydlig och trygg målbild, förenklade beslutsprocesserna och gjorde att vi kunde planera teknik, logistik och bemanning med millimeterprecision långt innan byggstart.
För mer information - kontakta oss!
Viking Grandin
Victor Lagersten
Linnéa Westin
FAQ
Större tech-event kräver noggrann planering av scenproduktion, breakout-rum och expo-ytor så att program, utställare och deltagarflöden fungerar tillsammans. Genom att arbeta med konceptdesign, teknisk produktion och utställarservice i en samordnad struktur kan arrangören skapa ett effektivt och engagerande event. Adapt levererar helhetslösningar för konferenser och mässor där alla delar integreras från idé till genomförande.
3D-scanning gör det möjligt att skapa en exakt digital modell av eventlokalen. I modellen kan scen, LED-skärmar, montrar och publikytor planeras i verkliga proportioner innan produktionen byggs. Adapt använder digitala tvillingar för att optimera siktlinjer, flöden och tekniska installationer långt innan byggstart.
Teknisk produktion för keynotes omfattar vanligtvis scenografi, LED- eller projektionslösningar, ljudsystem, ljusdesign och kameraproduktion. Tekniken planeras så att presentationer, panelsamtal och visuellt innehåll fungerar sömlöst under hela programmet.
En välplanerad expo-yta kräver tydlig layout, bra besöksflöden och enhetlig design. Genom att koordinera monterbyggnation, utställarservice och branding kan arrangören skapa en miljö där varje leverantör får synlighet samtidigt som helheten känns sammanhållen.
Tydlig signage och wayfinding gör det lätt för deltagare att hitta mellan scener, seminarier och utställningsytor. Samtidigt förstärker grafiska element eventets visuella identitet och bidrar till en mer professionell och sammanhängande upplevelse.
Adapt erbjuder en komplett leverans som kan omfatta konceptutveckling, 3D-visualisering, scenproduktion, teknisk produktion, monterbyggnation, utställarservice och grafisk produktion. Genom att samla alla delar i en samordnad produktion kan arrangörer skapa stora event med hög kvalitet och effektiv logistik.
Vill du
veta mer?
Vill du veta mer om hur Adapt kan hjälpa dig? Ange din e-postadress så kontaktar vi dig och berättar mer om våra lösningar – helt utan förpliktelser.








