Adapt installerade audiovisuell interaktiv tekniklösning i SAABs nya showroom
När SAAB Group byggde sitt nya showroom och besökscentra i centrala Stockholm fick Adapt uppdraget att projektera och leverera moderna tekniklösningar.
SAAB tillverkar sensorer och försvarsmaterial som skall fungera under mycket svåra förhållanden. För dem är därför funktion, tillförlitlighet och säkerhet mycket viktigt. Det gäller framförallt den teknik som används inom företaget. Adapt fick därför ett stort förtroende av SAAB när vi kontrakterades för att projektera och leverera den tekniska lösningen till deras nya showroom och besökscentra.
Adapt levererar en modern, säker och teknisk upplevelse
SAABs nya experience centre byggdes upp i samband med flytten till det nya huvudkontoret på Olof Palmes Gata i Stockholm. Där hade ett helt våningsplan reserverats för det som nu heter “The Edge – Saab Visitor & Experience Center”. Den nya anläggningen används för att visa upp SAABs stora sortiment av produkter, men även för olika kundevent och möten. På uppdrag av SAAB har Adapt projekterat och utfört den interaktiva tekniska installationen av ljud-, ljus-, bild- och IT-system. Allt för att ge besökarna en modern, säker och teknisk upplevelse av SAAB och The Edge.
Ljud-, ljus- och bildteknik samverkar för att ge besökarna en interaktiv upplevelse
Den audiovisuella lösningen bygger på att ljud-, ljus- och bildteknik samverkar för att ge besökarna en interaktiv upplevelse. Via touchskärmar och mobila enheter kan besökarna och SAABs egen personal styra olika scenarion för att visa upp utvalda områden eller produkter. All teknik; ljud-, ljus- och bildutrustning, styrs från det det digitala styrsystemet BLOCKS. Det är ett system som är framtaget speciellt för interaktiva installationer där man vill att all teknik skall kunna samspela och enkelt styras.
Den tekniska installationen på SAAB innehåller ett stort antal produkter och funktioner, exempelvis:
- 31 st skärmar, 49″-86″, med 4K upplösning. Skärmarna är proffsversioner som är gjorda för att kunna stå på 24/7.
- 9 st WatchOut WatchPax20, för styrning och uppspelning till displaylösningar.
- 23 st Chromebox, kopplade till Blocks styrsystem och används för uppspelning till displayer.
- 1 st 5×2 m högupplöst 2,6 mm LED-vägg, som används i auditoriumet för bild- och filmvisning.
- Komplett ljud- och ljusanläggning för auditorium, anpassat för konferens, film och event
- Drygt 300 m RGBW LED-list, som designelement för väggar, pelare och möbler
- 20 st miniLED profiler med trådlös DMX, för ljussättning av plan, modeller och olika element
- Ca 60 högtalare för miljöljud, fördelat på olika zoner
- Komplett nätverkslösning med 10G+ kapacitet, 100+ anslutna devices och 8 st accesspunkter
- Hela installationen styrs via nätverk
Själva installationsarbetet utfördes under 6 intensiva veckor. Vill du veta mer om installationen eller är intresserad av att se hur dessa tekniklösningar fungerar live? Vi arrangerar vid olika tillfällen demos på SAAB Experience Centre. Varmt välkommen att kontakta oss för mer information.
Välkommen att kontakta mig för mer information om innehållet på den här sidan